Hakkımızda

 

dogalgaz hakkımızda

Eina Mühendislik

Ülkemizde doğalgaz ihtiyacının ortaya çıkmasıyla 1989 yılında ülkemizi girişi olmuştur. İlk önce sanayiler de daha sonra da evlerimiz de kullanılmaya başladı. 2000 li yıllardan sonra ise ilk başta büyükşehirler olmak üzere doğalgaz artık tüm yurda giriş yaptı. Evimizde yanan sobalarının yerini doğalgazlı sistemler almaya başladı. Şimdiler de ise hemen hemen tüm Türkiye de kullanılan doğalgaz sistemi ekonomik olduğu kadar da tasarrufludur. Oldukça avantajlı olan bu sistem başta nüfusun yoğun olduğu iller rağbet görmektedir. Ülkemizde doğalgaz ısıtma sistemleri verimi bakımdan en çok kullanılan ve en ekonomik yakıt türüdür. Akdeniz bölgesinin başını çeken Antalya’da doğalgaz sistemlerini artık tüm ilde mevcuttur. Bilhassa doğalgazlı ısıtma sistemleri başında evlerde kullanıldığımız kombilerimiz gelmektedir. Eskiden evlerimiz de tüplü ocaklar ve şofbenler yer alıyordu. Bu hem pahalı hem de güvenli olmayan bir sistemdir. Çünkü elektrik kaçağı vs. durumlarda yangın ihtimali vardır ve tüp de ayrıca bir masraf idi.

Şimdi doğalgazın yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmasıyla bu sorunun ortadan kalktığını söylemek mümkün. Doğa ya katkı sağlarken bütçenizi zorlamadan ve güvenliğinizi tehlikeye atmadan doğalgaz ısıtma sistemleri kullanıyoruz.

Aslına bakıldığında Antalya doğalgaz konusunda çok yenidir. Neredeyse %5 lik bir kısmında doğalgaz bulunmaktadır.Özeelikle otellerde taşıma doğalgaz kullanılmakta ve bu yüzden maliyet artmaktadır.Doğalgazın Antalya ya gelişiyle beraber bu pazar da kısa sürede genişleyecek ve hem maliyet açısından hemde çevre kirliliğinden bir nevi kurtulacaktır.

Doğalgazlı ısıtma sistemleri kendi arasında üç’e ayrılmaktadır. Bunların başında evlerimizde kullanıldığımız bireysel ısıtma gelirken, ikincisi ise merkezi ısıtma sistemidir. Bu ise genellikle çok katlı binalarda tek bir doğalgazdan ısıtma yönetimi olarak bilinir. Son olarak da bölgesel ısıtma gelir. İlk başta bahsettiğimiz bireysel ısıtma sisteminde genel olarak kombi kullanılmaktadır. Doğalgaz kombili ısıtma sistemlerinde yerden ısıtma sağlanmaktadır. Ayrıca kombilerin bakımı, montajı ve tamiri önemlidir. Kombinin anlamı evimizin ihtiyacı olan sıcak ve soğuk su sirkülâsyonunu sağlar ve ısıtma için kullanılır.